Better Games Together: Game & Chill

Check out the Better Games Together: Game & Chill space at Klaus K on 26 June 19:00-21:00. Come relax and play games with LGBTQIA+ game makers and their allies. Light snacks and drinks will be provided.

Saapuminen ja sisäänkäynti

Hotelli Klaus K:lla ei ole omaa parkkipaikkaa. Hotellin läheisyydessä on maksullinen pysäköintihalli Aimo Park Iso-Erottaja. Pysäköintihallista on esteetön kulku Bulevardille ja sisäänkäynti on Klaus K:n pääsisäänkäynnin vieressä. Pysäköintihallissa on esteettömiä autopaikkoja. Löydät tarkemmat tiedot pysäköintihallista Aimo Parkin verkkosivuilta: https://www.aimopark.fi/kaupungit/helsinki/iso-erottaja/

Saattoliikenteellä on tilaa pysähtyä hotellin edustalla.

Hotellin pääsisäänkäynti on suoraan kadulle ja sisäänkäynnin edessä on yleinen jalankulkuväylä, joka on pinnaltaan kova ja tasainen (kts. kuva 1). Pääsisäänkäynnillä on 4–5 cm korkea kynnys (kts. kuva 2). Pääsisäänkäynnin ovissa on sähköinen avausmekanismi, joka toimii liiketunnistimella. Kadulta katsottuna pääsisäänkäynnin oikealla puolella on myös toinen sisäänkäynti, jossa on myös kynnys ja ovet ovat manuaalisesti avattavat. Erottajankadun sisäänkäynnin yhteydessä on portaita. 

Kuva 1.

 

Kuva 2.

 

Sisätilat ja kulkeminen

Sisäänkäyntikerroksessa on Pride Housen info sekä hotellin vastaanotto, joista saa tietoa tilojen esteettömyydestä sekä apua tiloissa kulkemiseen. 

Sisäänkäynnistä katsottuna aulan vasemmassa reunassa sijaitsee hissi. Hissi on 110 cm leveä ja 190 cm pitkä (kts. kuva 3). Wintti-kokoustilaan vie erillinen hissi, joka on 140 cm leveä ja 140 cm pitkä (kts. kuva 4).  

Kaikkiin kerroksiin on hissiyhteys, mutta Stage 1, 2 ja 3 -tiloihin sekä Sky Terrace -kattoterassille on kulku kerrostasanteelta erillisiä portaita pitkin. Alla kokoustilojen tarkemmat esteettömyystiedot.  

Majoituskerroksissa kokoustiloihin johtavat kulkuväylät ovat kokolattiamattoa ja kulkuväylillä on loivia nousuja.  

Hotellin tiloissa ei ole induktiosilmukoita.

 

Kuva 3.

Kuva 4.

 

Studio K ja Lounge 

Molemmat tilat sijaitsevat pohjakerroksessa, jonne esteettömin kulkureitti on hissillä henkilökunnan tilojen kautta. Tilaan siirtymisessä tarvitset henkilökunnan apua.  Tiloihin johtavalla kulkureitillä on kaksi ovea. Ensimmäinen oviaukko on n. 78 cm leveä ja kynnyksetön. Toinen oviaukko on n. 80 cm leveä ja siinä on 6–7 cm korkea kynnys (kts. kuva 11). 

Lounge-tila on avoin oleskelutila, josta on kulku Studio K -tilaan. 

 

Kuva 11.

Esteetön wc Loungen yhteydessä

Yleisiin wc-tiloihin johtaa 2-osainen heiluriovi. Kun molemmat ovet ovat auki, oviaukon leveys on n. 120 cm. Esteetön wc sijaitsee tilan perällä.

Wc-istuimen vasemmalla puolella on n. 100 cm vapaata tilaa ja oikealla n. 95 cm. Tukikaiteet ovat kiinni wc-istuimessa (kts. kuva 13).

 

Kuva 13.

  • 26.6.2023 klo 19-21
Klaus K - Studio K

Bulevardi 2-4, 00120 Helsinki

Better Games

Hengailu tai oleskeluKaikilleTyöpajaHelsinki Pride 2023Pride House

Maksuton / Free

Englanti