Helsinki Pride -yhteisön syyskokouksessa hallituksen puheenjohtajaksi vuosille 2025–2026 valittiin Senni Moilanen, joka on toiminut puheenjohtajana myös vuosina 2023 ja 2024. Samalla hallitukseen valittiin kaksi jäsentä ja kolme varajäsentä. 

Puheenjohtajana jatkava Senni Moilanen on toiminut useissa luottamustoimissa yhteensä 20 vuoden ajan ja työskennellyt sateenkaarevan yhteisön eteen mm. tasa-arvoista avioliittolakia ajaneen Tahdon2013-kampanjan vetäjänä ja Trasekin hallituksen jäsenenä. Moilanen on myös työskennellyt Helsinki Pridessa aiemmin vuosina 2014 ja 2018 vastaten Pride-viikon tuotannosta sekä varainhankinnasta.

Ajassa, jossa ihmisoikeuksien parissa otetaan enemmän takapakkia, kuin mennään eteenpäin, on tärkeää, että sateenkaariyhteisö ja sen liittolaiset toimivat yhdessä ihmisoikeusvastaista politiikkaa vastaan. Seuraavan kahden vuoden aikana aion yhdessä hallituksen ja työntekijöiden kanssa keskittyä vahvistamaan Helsinki Pride -yhteisöä organisaationa, joka on hyvä ja yhdenvertainen työnantaja sateenkaarevan työn ammattilaisille, sekä puolustaa rohkeasti yhteisömme heikommassa asemassa olevia ihmisiä.

Tavoitteenamme on kehittää kumppanuustyötämme tukemaan taloudellisesti mahdollisuuksiamme toimia laajemmin esimerkiksi sateenkaarevien nuorten parissa sekä vahvistaa Together-työtämme. Kumppanuustyöllä pääsemme vaikuttamaan positiivisesti työelämään, jotta ensimmäisessä työpaikassa myös sateenkaarevan nuoren on turvallista olla oma itsensä, tai jossa vanhemmat ammattilaiset saavat loistaa pelkäämättä syrjintää tai epäoikeudenmukaista kohtelua.

Olen luottavainen ja innoissani – rohkeasti eteenpäin!”, sanoo puheenjohtaja Senni Moilanen.

Hallitukseen valittiin uusiksi jäseniksi kaksivuotiselle kaudelle Sonja Raunio ja Gunnlaugur Bragi Björnsson. Uusiksi varajäseniksi vuodelle 2025 valittiin Matti Numminen, Kaisa Seppo ja Keval Shah.

Hallituksen varapuheenjohtajana jatkaa Annika Lundström. Hallituksen jäseninä jatkavat Matti Pihlajamaa, Jyrki Rantanen ja Heini Salminen.

Uusi hallitus aloittaa toimintansa 1.1.2025.

Kiitos syyskokoukseen 27.11.2024 osallistuneille jäsenillemme ja syyskokouksen puheenjohtajana toimineelle Elisa Gebhardille. Onnea hallitukseen valituille, ja lämmin kiitos hallitustyöstä pois jättäytyville henkilöille. Yhdessä muutamme maailmaa!

Kuvassa Gunnlaugur Bragi Björnsson, Kaisa Seppo, Elisa Gebhard, Jyrki Rantanen, Sonja Raunio, Heini Salminen, Matti Numminen ja Annika Lundström.

Saattaisit olla kiinnostunut myös näistä

logo
Tiedotteet & kannanotot24.4.2025

Yhteiskannanotto: Lainvalmistelu eheyttämistoiminnan kieltämiseksi käynniste...

logo
Tiedotteet & kannanotot16.4.2025

Yli 40 järjestöä: Hallituksen on kunnioitettava eduskunnan tahtoa ja aloitet...

logo
10.4.2025

Helsinki Pride -yhteisön kevätkokous 24.4.2025 ja sitä edeltävä jäsenistölle...