Seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen yhdenvertaisuuden ja tasa-arvon edistäminen on tärkeä asia, joka yhdistää yli puoluerajojen. Kumppanuuden sijaan Helsinki Pride -yhteisö tarjoaa puolueille mahdollisuuden tulla yhteen ja marssia yhdessä ihmisoikeuksien puolesta Helsinki Pride -kulkueessa.

Helsinki Pride -viikko (22.–27.6.2026) huipentuu lauantaina 27.6. Senaatintorilta lähtevään Helsinki Pride -kulkueeseen, joka kulkee Helsingin keskustan halki Kaivopuistoon. Helsinki Pride -yhteisön hallitus on linjannut myös vuonna 2026, että puolueet voivat halutessaan osallistua Helsinki Pride -kulkueeseen 27.6.2026 yhteisellä kävelyblokilla. Kävelyblokki on nimeltään Politicians with Pride/Poliitikot sateenkaarioikeuksien puolesta.

Seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen oikeuksien ja yhdenvertaisuuden edistämiseksi Suomessa tarvitaan määrätietoista ja pitkäjänteistä politiikkaa. Helsinki Pride -yhteisön tavoitteena on, että Suomeen saataisiin tulevaisuudessa kokonaisvaltainen sateenkaaripoliittinen toimintaohjelma, joka löytyy jo monesta muusta pohjoismaasta. Siksi Helsinki Pride -yhteisö edellyttää kulkueblokkiin osallistuvilta puolueilta sitoutumista sateenkaaripoliittisen toimintaohjelman edistämiseen. Sateenkaaripoliittisen toimintaohjelman tavoitteena on määritellä konkreettiset toimenpiteet seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen hyvinvoinnin ja yhdenvertaisen kohtelun edistämiseksi eri elämänalueilla. Toimintaohjelman tulee sisältää sekä lainsäädännöllisiä että politiikkatason toimia.

Politicians with Pride/Poliitikot sateenkaarioikeuksien puolesta -kävelyblokkiin voi osallistua puolueena, eli alajärjestöt (esim. paikallisjärjestöt, nais- nuoriso- ja opiskelijajärjestöt) voivat tulla mukaan oman puolueensa kautta. Osallistuvat puolueet eivät saa tuoda isoja puoluetunnuksia tai banderolleja, sillä tarkoituksena on korostaa puolueiden yhteistyötä ja sitoutumista sateenkaarioikeuksien edistämiseen.

Mikäli eduskuntapuolue ei hae mukaan kävelyblokkiin, voi kulkueeseen tulla tuttuun tapaan mukaan kaikille avoimeen kävelyblokkiin, johon osallistuvat kaikki sateenkaarioikeuksien puolustajat ja liittolaiset.

Ilmoittautuminen Politicians with Pride/Poliitikot sateenkaarioikeuksien puolesta -kävelyblokkiin sulkeutuu perjantaina 29.5.2026. Kulkueosallistuminen maksaa 500 euroa/puolue, eikä siihen sisälly telttapaikkaa Puistojuhlassa. Puolueet eivät siis saa tulla Puistojuhlaan omalla teltalla tai ständillä.

Ilmoittautuminen Politicians with Pride/Poliitikot sateenkaarioikeuksien puolesta -blokkiin tästä.

Lisätietoja:

Annu Kemppainen
toiminnanjohtaja
annu@pride.fi

Saattaisit olla kiinnostunut myös näistä

logo
Helsinki Pride 20266.5.2026

Helsinki Priden vuoden 2026 esteettömyyslähettiläät

logo
Helsinki Pride 202628.4.2026

Helsinki Pride Business Forum 24.6.2026

logo
Uutiset9.4.2026

Helsinki Pride -yhteisö ry:n
sääntömääräinen kevätkokous 2026